Yahoo Güney Kore Ofisini Kapatıyor
Yazan: admin, 24 October 2012

yahoo-korea

Yahoo’da kurtarıcı olarak görülen ve büyük umutlarla başa getirilen eski Google yöneticisi CEO Marissa Mayer’den köklü bir değişim bekleniyor. Tıpkı son 1 yıl içinde değişen 2 CEO’dan beklendiği gibi… Ancak Mayer, diğerlerinin aksine bu değişimlere başlamış gibi gözüküyor. Yahoo firması, Google’a karşı ve yerel rakiplerine karşı bir türlü başarı sağlayamadığı Güney Kore’deki ofisini kapatma ve ülkeden çekilme kararı aldı. Güney Kore’yi başka ülkelerin de izleyebileceği ve Yahoo’nun Asya’daki etkinliğini azlatacağı konuşuluyor.

Yahoo’dan yapılan açıklamaya göre bir zamanların internet devi, Güney Kore’de son birkaç yıldır bazı ciddi zorluklarla yüzleşmekteymiş ve bunun sonucunda, global iş sahasına daha fazla odaklanmak ve daha güçlü bir hale gelebilmek adına Güney Kore’den çekilme kararı almış. 1997 yılında bu ülkede bir ofis açan Yahoo’nun Güney Kore’de 200 ila 250 arası çalışanı olduğu söylenmekte. Internet Turk’un haberine göre bu çalışanların akıbeti konusunda net bir açıklama yapılmıyor ancak Yahoo, Güney Kore’deki tüm online portal hizmetlerini Aralık ayında sonlanırmış olacak.

Güney Kore, yaklaşık 50 milyon nüfusa sahip olan ve kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hasıla’nın 31.700 Dolar seviyesinde olduğu orta büyüklükte bir ülke. Bu ülkeyi teknoloji firmaları açısından önemli kılan bir başka etmen ise, ülkede gerek internet hızlarının gerekse de internet hizetlerinin son derece yaygın ve benimsenmiş olması. Dolayısıyla bu ülkeden çıkmak, sadece 50 milyon nüfuslu bir ülkedeki faaliyetlerinizi sonlandırmanız değil, bir internet devi olarak itibar da kaybetmeniz anlamına geliyor.

Ancak Yahoo, Güney Kore’de 15 yıldır bir ofisi bulunmasına rağmen ülkedeki reklamcılık ve gelir anlamında son yıllarda hep Google ve Facebook’un gerisinde kaldı. Üstelik bazı yerel markaların da rekabette Yahoo’nun önüne geçtikleri konuşulmaktaydı. Yahoo’nun bu hamlesi, gücünü yeniden odaklamayı ve köklü bir değişim geçirmeyi istemesine bağlanıyor. Ancak bu değişimin firmaya yarar mı yoksa zarar mı getireceğini kestirmek için henüz çok erken.