Video Mapping Uygulamaları ile Sağlanacak Viral Etki
Yazan: admin, 26 August 2011

Dün ajansta bir firma tarafından yapılan video mapping sunumunda kısa da olsa yer aldım. Video Mapping uygulaması; çeşitli zeminlerin bir kaplama malzemesi ile kaplandıktan sonra zemin üzerine projeksiyon aletleri ile yapılan özel efektler, ses oyunları ve mobil cihazlar ile bütünleştirilebilen bir iletişim gösterisi modeli. Genel olarak yapılan uygulamalar binalar üzerinde yapılmış ama lansman ve defile için kullanılan çok güzel örnekleri mevcut. Dün sunum içerisinde verilen örneklerin çoğunu ben daha önceden inceleme fırsatı bulmuştum. Sunumu yapanların konuşma esnasında sürekli yineledikleri bazı cümleler vardı; işte ‘bu uygulamalar facebook ile entegre çalışabilir, bu gösteriler twitterda muhakkak paylaşılır, birileri bu etkinlik görüntülerini arkadaşlarına mail gönderir’ şeklinde. Aslında durumda aynen öyle. Zaten modern iletişim yöntemlerine baktığımızda gerek halkla ilişkiler, gerek reklam gerekse pazarlama olsun artık sosyal medya ile bütünleşik olarak çalışıyor.

Şimdi sizlerle bazı video mapping örneklerini paylaşmak istiyorum ama paylaşmış olayım ki video mapping isminin projection mapping ya da building projection şeklinde kullanımları da mevcut.

Cornetto’yla İstiklal’de “Aş Kendini Gel Aşka” from Bora Başman on Vimeo.

Özellikle Cornetto’nun videosunda açıkca görebileceğimiz üzere video mapping uygulaması;  outdorr reklam uygulamaları (afişler, el ilanları) ve mobil alt yapı ile bütünleşik çalışıyor. Galatasaray meydanında ki sokak gösterileri, ürün dağıtımı yapılması vb uygulamalar ise işin lezzetine lezzet ve katılımcılara güzel bir deneyim yaşatıyor.  

İşlerin viral etkisi 2 zamanda görülüyor.

-          Etkinlik anında anlık paylaşımla

-          Etkinlik bittikten sonra

Tabi yalnızca viral paylaşımlar yapılıyor dersek eksik bir açıklama yapmış oluruz buna artı olarak buzz ve womm etkilerini açıkca görüyoruz. Yanı kısacası insanlar bu uygulamayı paylaşıyor ve paylaşmakla kalmayıp konuşuyorlar.

Bu özellikleri göz önünde bulundurunca her geçen gün video mapping uygulamaları alternatif ve yeni bir mecra olarak karşımıza çıkacak ve kendince önem kazanmaya devam edecektir.

Uygulama ücretlerine gelince  tamamen sizin yapacağınız işe göre değişebilecek bir bütçeleme üzerinden çalışılınıyor ama zaten bu tüm iletişim modelleri için de geçerli bir durum değil mi?