Sosyal Medya’da İçerik Paylaşımı Zamanlaması
Yazan: admin, 07 April 2016

Sosyal medyanın en iyi tarafı, asla uykuya geçmiyor olmasıdır. 7 gün 24 saat, hedef kitlenizi doğru şekilde belirleyerek dünyanın dört bir yanından sürekli kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Fakat iyi bir sosyal medya yöneticisi, kullandığı sosyal medya platformunu ve kullanıcılarını iyi tanımalı ve paylaşımlarının en çok kullanıcıya ulaşacağı zamanları belirlemelidir. Sosyal medya her ne kadar 7/24 canlı olarak işlese de,  ulaşmak istediğimiz hedef kitlenin zaman aralığı bizim için büyük önem taşımaktadır.

Sosyal medyada zaman kavramı, platforma, hangi alan ile ilgili olduğuna ve en çok da ülkeye(hedef) bağlıdır.Hedeflerinizi daha da daraltacak olursanız, zaman kavramını daha ayrıntılı incelemeniz ve belirli zaman dilimleri oluşturmanız gerekir. En iyi zaman dilimleri her sosyal medya için farklılık gösterir.

social-media-times 2

Yapılan çalışmalar sonucu, sosyal medya platformları için genel bir zaman dilimi şablonu hazırlanmış.

Twitter: Hafta içi  13.00-15.00
Facebook:  Hafta İçi 14.00-17.00 ve   Hafta Sonu13.00-16.00
Tumblr:  Hafta İçi 19.00-22.00 ve Cuma 16.00
Instagram: Hafta İçi 17.00-18.00 ve Pazartesi SweetSpot İçin 18.00
Pinterest: Hafta İçi 14.00-16.00 ile 22.00-23.00 ve Hafta Sonları tüm gün
Google+: Hafta İçi  09.00-11.00

Tabi ki de herkesin kendine uygun gördüğü bir zaman aralığı vardır. Bu zaman aralıkları genel olarak insanların yoğun bir şekilde sosyal medya kullandıkları zaman dilimlerini kapsamaktadır. Ancak tekrar hatırlatmak gerekirse, her iş grubunun sosyal medyalarına yönelik ayrı bir zaman dilimi olabilir. Bunun için kendi zaman diliminizi anlamanın en iyi yolu, yukarıdaki zaman dilimlerinden yararlanarak deneme ve yanılma yöntemlerini kullanmanızdır. Bu konuda yardım almak için sosyal medya ajanslarına başvurabilirsiniz. Sosyal medya ajansları, yönetmekte zorluk çektiğiniz veya daha iyi yönetilmesini istediğiniz sosyal medya platformlarınızı yönetir ve sadece size özgün içerikler üretirler.

Unutmayın! Sosyal Medya’ da ilk hedefiniz, paylaşımlarınızın en çok kullanıcıya ulaşmasını sağlamaktır. Bunun da en iyi yolu, paylaşım zamanlarınızı doğru ayarlamaktır. Geriye kalan diğer önemli yöntemler için de paylaşımınızın gücü (alakalığı, içerik, kaynak, özgünlük, uzunluk, görsel destek, video destek…), doğru hedef kitlesi, paylaşım sıklığınız ve yaptığınız reklamlar sayılabilir.