Sosyal Medya Optimizasyonu Üzerine
Yazan: Volkan İnanç, 18 October 2015

Sosyal medyada yer alan haberlerin kurum itibari ile olan ilişkisi tartışılmaz. Bunun için bir çok kurum aktif olarak sosyal mecra hesaplarını yönetiyorlar. Bir çok marka ise kendi hakkında konuşulanları takip etmek için sosyal medya takip yazılımları kullanıyor.

238cd542-fab7-43f7-a6e4-c18d78549e1a-largeOnline kurum itibarının yönetilmesinin tek yolu bu değil. Bir de arama motorlarının sonuç sayfalarında hakkınızda çıkan içeriklerin sıralaması büyük önem taşıyor. Zaten arama motorları sosyal mecralarda yer alan içerikleri artık çok daha yoğun bir biçimde arama sonuçlarına yansıtmaya başladı. Hemen hemen hepimiz bir kurum yada kişi ile ilgili araştırma yaptığımızda sosyal mecralar içinde aramak yapmak yerine, arama motorlarına başvururuz.

Online itibar yönetiminin çok önemli bir tarafının, sosyal medya içeriklerini yönetmenin yanında, onların arama motorları içindeki sıralaması olduğunu göstermektedir. Bunun için bilhassa yurt dışında bir çok ajansın “online reputation management” (online itibar yönetimi) başlığı altında hizmet sunduğunu ve bu hizmet içinde en önemli bileşenin arama sonuç sayfalarının optimize edilmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Dolayısı ile sosyal medya yönetimi ve SEO (Arama motoru optimizasyonu) disiplinlerinin her ikisinin ortak kesişim noktasının, itibar yönetiminde kritik bir öneme sahip oluğunu söyleyebiliriz. İşte bu alana sosyal medya optimizasyonu (SMO) diyoruz.

Bu alanda başarılı olmanın yolu, her iki disiplin içinde yeterli bilgiye sahip olmaktan geçiyor. Bugün birçok sosyal medya ajansı artık bu denkleme uygun bir know-how ve uzman barındırmak zorunda…