Sosyal Medya E-Ticaret İlişkisi
Yazan: admin, 22 November 2011

Alışveriş alışkanlıklarımızın, zaman tasarufu, fiyat uygunluğu ve ürün karşılaştırma imkan tanıması gibi özellikleri sayesinde internet üzerinden yapılmaya yönelmesi,e-ticaret sektörünün hızla büyümesine ve offline mağazaları her geçen gün online olmasını sağlayan bir yapıya bürünmüştür.

Fırsat sitelerinin bu anlamda sektöre büyük bir katkıda bulunduğunu ve bu sayede kullanıcıların o ürünü birebir dokunmadan satın alma kararı vermesini sağladığını görmemezlikten gelmek olmaz. İstatistiklere göre kullanıcıların satın alma kararı sürecinde öncelikle online araştırma, sonrasında offline takip ve inceleme, eğer çok acil ihtiyacı yok ise yine online satın alma yapma oranı oldukça fazla.

İnternet mecrasında mağazası olan markaların müşterilerinin online kullanıcılar olduğunu düşünürsek, sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu ve buna uygun olarak stratejiler gerektiğini düşünmemiz gerekir.

Facebook ve Önemi

Kullanıcıları bakımından en önemli değere sahip olan sosyal medya mecrası Facebook’un stratejisti Michael Lazarow’ 10.000 takipçisinden 1.000’i aktif olan sayfa, 100.000 takipçisinden 1.000’i aktif olan sayfadan daha başarılıdır diyor. Başarıyı, takipçi sayısına göre değil, iletişimi sürekli kuran kişi sayısına göre tanımlamak gerektiğini ve e- ticaret mantığını kavramanın çok önemli olduğunu söyleyen Michael Lazarow, kullanıcıların internette geçirdiği zamanın oranına ve bu oranının en fazla Facebook’ta olduğuna bakarak, kullanıcıların Facebook’tan çıkmadan satın alma kararı vermesini sağlamamız gerektiğini gösteriyor.

İletişim Dili

Sayfanız, markanızın yaşayan bir mecrası gibi görünmeli. Gelen kullanıcıların sosyal paylaşımlar yaptığı düşünüldüğünde, iletişim dilinin, marka konumlandırılamasına göre yapılması gerektiğini unutmamak gerekir. İletişim dilinin kurumsal mı, samimi mi olacağı gibi çeşitlendirmelerle dialog kurulabilinir.

Sayfa İçeriği

Yapılan araştırmalar sonucunda, kullanıcılarının, bir markanın Facebook sayfasını beğenmesinin iki nedeni olduğu ortaya çıktı. Birincisi gerçekten markaya sevdiği için; ikincisi ise indirim ve kampanyadan yararlanmak için. Stratejik olarak belirlenen iletişim dili ile hedef kitlenin sayfa içerisinde daha yoğun zaman geçirmesini sağlayacak içerikler girilmeli ve bu yapılırken, markanın kurumsal yapısı da dikkate alınmalı. İçerikler sadece kampanyalardan ya da sadece güncel bilgilerden oluşmamalı; bunları birbiriyle iyi entegre etmeniz gerekiyor.

İletişim

Sayfanızdaki kullanıcıların soruları, içeriklere göre beğenileri, katılımları ve bu sayede satın alma kararı vermeleri gibi tüm tepkileri iyi analiz edip, daha çok dialog kurmaya yönelik stratejiler geliştirmek gerekiyor. Kullanıcıların tepki verdiği yada hiç tepki vermediği içerikler yerine ilgi çekiçi ve güncel paylaşımlar yapmak doğru iletişim için önemlidir.

Farkımız

Unutmamak gerekir ki aynı mecrada aynı mantığa sahip rakiplerimiz de olacak. Bu yüzden, satış kolaylığı, kampanyaların içeriği, ürün çeşitliliği, kolay ulaşım gibi markanızın tercih edilmesini sağlayacak içerikler, kullanıcıların satın alma kararını olumlu etkileyecektir.

Kampanya

Sadece o mecraya ve mecradaki kullanıcılara özel kampanya düşündüğünüzde, takipçileriniz, sayfanızın gerçekten özel olduğunu ve düzenli takip edilmesi gerektiğini düşünecektir.

Sosyal medya ve e-ticaret ilişkisi konusunda yeni yazılarımız ve araştırmalarımızı sizlerle paylaşıyor olacağız.