Nokia Efsanesi Geri Dönüyor!
Yazan: admin, 02 December 2016

2013 yılında rekor bir ücretle Microsoft’a satılan Nokia buna rağmen kendinden beklenen patlamayı bir türlü gerçekleştiremedi. Microsoft’un kendi geliştirdiği Windows Phone işletim sistemini kullanan telefon android tabanlı cihazların oldukça gerisinde kalarak beklenen satış hedeflerine ulaşamadı hatta hiç ulaşamadı diyebiliriz.

nokiap1

Microsoft ile olan sözleşmesi bu sene bitecek olan Nokia artık sektöre hızlı bir giriş yapmayı hedefliyor. Bunun için çalışmalara başlayan firma 2017 yılı başı itibari ile en az 2 adet android işletim sistemi kullanan cihazlarını piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Telefon ile ilgili bilgiler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Nokia cephesinden sızan bilgilere göre android işletim sistemini kullanacak olan cihazlarda 5,2 veya 5,5 inç ekran kullanılacak. Snapdragon 820 işletim sistemi ile beslenecek cihazlarda 4 GB ram kullanılması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Snapdragon 821 işlemicisinin duyurulduğunu baz alırsak bu işlemcinin günümüz teknolojisine göre biraz daha ağır kaldığını söyleyebiliriz.

Kamera tarafında ise geçmişte olduğu gibi Carl Zeiss lens kullanacak olan telefonun arka kamerası 22 megapixel olacak.

Tamamen metal malzeme kullanılacak olan telefonun suya ve toza dayanıklı IP68 sertifikalı gövdeye sahip olması bekleniyor. Cihazın tamamen suya dayanıklı olacağı da söyleniyor.

Nokia P1 ve D1C ismi ile piyasaya sürülecek olan telefonlar Nokia’nın HMD Global ve Foxconn iş birliği ile yapılacak.

Cihazların en geç 2017 başı itibari ile piyasaya sürüleceği tahmin edilmekte.

Eski günlerini mumla arayan firmanın piyasaya nasıl bir giriş yapacağını açıkçası biz de merakla beklemekteyiz :)