Levent Tarhan : Uygunsuz İçerikleri Yurtdışından da Kaldırabiliyoruz
Yazan: admin, 05 October 2011

Bize kendinizi ve şirketinizi tanıtırmısınız?

Rubbit LLC Türk ortakları da olan bir Amerikan şirketi. Merkezi Nevada, Las Vegas’ta ve Türkiye’de de kendi ofisiyle hizmet veriyor. Rubbit birçok eyalette ve ülkede bilişim hukuku konusunda uzman hukuk bürolarını, avukatları ve teknik ekibi biraraya getiren bir networke sahip. Talebin geldiği yere göre kişilerin haklarını korumak üzere bu organizasyonu yapıyor.

Bildiğimiz kadarı ile Google arama sonuçlarını önbelleğinde içeriğin kaynağı silinene dek tutuyor. Bu durumda Google’dan silme kavramı içeriğin kaynağanın silinmesi anlamaına mı geliyor?

Tabi. Google’dan içerik silmek diye bir konu yok. Rubbit gelen talebi önce inceliyor ve kendi kriterlerine uyuyorsa kabul ediyor. Daha sonra önce hukuk ekibimiz, sonra da teknik ekibimiz müdahalelerini yapıyor ve iftira, hakaret, ya da sahte bilgiler içeren bu sayfaların içerikleri siliniyor.

Verdiğiniz hizmet kapsamında tüm sonuçlar silineiliyor mu? Örneğin youtube daki bir video, friendfeed de yer alan bir içerik ya da yurt dıında host edilen forumda bir yazı silinebiliyor mu?

Rubbit’in Amerika merkezli olmasından dolayı ve Amerikan bilişim hukuku konusunda son derece uzman bir ekiple çalıştığı için uygunsuz içerikler yurt dışındaki sayfalardan da kolayca kaldırılıyor.

Hizmetinizi verirken ne tip araçlar kullanıyorsunuz?

Yukarıda da bahsettiğim gibi profesyonel bir hukuk ekibi işin çoğunu yapıyor. Tabi teknik ekip de onlara destek veriyor.

Hizmetinizin %100 garantisi var mı?

Başarı oranı son derece yüksek ama uzayabilen vakalar oluyor.

Ücretlendirme neye göre belirleniyor ve ücret skalası nedir?

Ücretlendirme link başı veya paket servisler şeklinde oluyor. Sabit bir ücret söylemek çok zor çünkü vakaya göre değişiyor.

Bu tür talepler genelde şahıslardan mı yoksa firmalardan mı geliyor? Şu ana dek kaç müşteriye hizmet verdiniz?

Genelde firmalardan geliyor. Malum rakip firmalar için karalama kampanyası başlatmak çok kolay ve bu konuda mağdur birçok şirket var. Rubbit öncesi 1000′in üzerinde projeyi Türkiye’de başarıyla tamamlamıştık. Rubbit kurulduğundan beri yaklaşık 200′lere ulaştık. Yurtdışında ise rakamlar çok daha yüksek.