Lastikturk.com “Tüm Türkiye’ye İnternetten Lastik Satıyor”
Yazan: admin, 06 September 2011

 continental-lastikturk.comTürkiye’nin ilk online lastik satış sitesinin sahibi Mücahit Keskin ile zevkli ve bir o kadar da ilginç bir söyleşi yaptık. Kendisi lastik sektöründe ancak aslında internet üzerinde bir iş yapıyor ve cirosunun %70′i ni internetten yapıyor. Yurtdışında uzun yıllar yaşamış ve çok farklı internet projeleri kafasında uçuşan bir girişimci olan Mücahit Keskin’in ilginç hikayesini sizlerle paylaşıyorum.

Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Mücahit Keskin. 1977 yılında İstanbulda doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Trabzonda tamamladıktan sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fizik bölümünü bitirdim. Askerlik görevini tamamlayıp Marmara Üniversitesinde bir yıl İş İngilizcesi eğitimi aldım. 2011 yılında Londraya giderek bir yıl İngilizce eğitimi daha aldım. Almanyada bir Amerikan üniversitesinde MBA masterı yapmak için Almanya ya gittim. Orada kaldığım 3,5 yıl zarfında lastik ve jant sektöründe faliyet gösteren bir firmanın ihracat müdürlüğünü yaptım. Sonra Türkiye ye döndüm. 2006 yılında Türkiyede kendi firmamı kurarak internetten lastik sektörüne giriş yaptım.

Bize lastikturk hakkında bilgi verebilir misiniz?

2007 yılında yayın hayatına başlayan Lastikturk.com hem perakende müşterilerin hem de lastik firmalarının taleplerini karşılamak üzere kurulmuş bir lastik portalıdır. Sistem kısaca şöyle işlemektedir. Sitemizde 3 çeşit kullanıcı mevcuttur. Birincisi lastik satıcı firmalar. Bunlar sattıkları markalarda stoğunda adetli ürün bulunduran ve uygun fiyatlara ürün verebilecek büyük toptancılar. Yani tedarikçiler. İkincisi küçük çaplı lastik bayileri. Bunlar kendilerine verdiğimiz şifreler ile sitemizde giriş yaptıklarında ürünlerin toptan fiyatlarını da görebilmekteler. Yani kendilerine net maliyeti ve ürünü kimin sattığını görebilmekteler. Üçüncüsü de son kullanıcılar. Bunlarda sitede arama yaparak ürünlerin perakende fiyatlarını ve ürünü nereden hangi koşullarda alacaklarını görebilmekteler.

İnternetten lastik satma fikri nasıl oluştu?

2004 yılında Almanya da MBA eğitimimi tamamlayıp Türkiye’ye döndüğümde sektörde büyük bir boşluk olduğunu farkettim. İnternetten lastik satışı Avrupada ve bir çok Asya ülkesinde çok ileri düzeylerde olduğunu biliyordum. Türkiye’de neden olmasın deyip bu işe giriştik.

İnsanlar lastik gibi bir kendi başlarına araçlarına takamayacakları bir parçayı neden internetten alıyor?

En büyük handikaplardan biri de başlangıçta buydu. Lastik paketlenemeyen, yağlı, kokulu ve taşıması zor bir petrol yan ürünüdür. İlk bakışta internetten alınmayacak bir ürün gibi gözükmektedir. Ama gözden kaçan bir konu sizin kimlere hitap ettiğinizdir. Biz internetten kargo ile şehir dışına sattığımız ürünler iki sebepten dolayı satılmaktadır. Birincisi müşterilerimizin istedikleri ebat ve marka ürünü bulundukları bölgelerde bulamamaları, ikinciside çok uygun fiyatlarda bizden temin etmeleri. Örneğin Kütahyanın bir ilçesinde BMW X5 lastiğini stoğunda bulundurabilecek bir lastikçi bulamazsınız. Bu ürünü stoğunda bulunduramayan lastik bayisi fabrikadan 4 adet sipariş ettiğinde yüksek fiyattan ürünü alacak ve yüksek fiyattan satmak isteyecektir. Biz tüm Türkiye’ye ulaşabildiğimiz için bu tür, kimsenin stoğuna almaya cesaret edemeyeceği lastikleri yüksek adetlerde ve uygun fiyatlarda stoklarımızda bulundurduğumuz için uygun fiyatlara satabilmekteyiz.

Sitenizin normal dükkanlara göre ne gibi avantajları var?

Bir lastik bayisine günde maximum 10-50 arası müşteri uğrarken, bizim internet dükkanımıza günde ortalama 2500 kişi uğramakta. Yani en büyük avantajımız müşteri sayımız. Diğer avantajlarımız kısaca uygun fiyatlar, çeşitlilik, her an stokların görülmesi, hızlı ve çok uygun fiyatlı kargolama, farklı markaların fiyat kıyaslamaları, anlık kampanyaların kolayca takibi. Müşteri psikolojisi açısından da lastiği ve diğer bir çok ürünü sabit fiyatlı yani pazarlık payı koyulmayan internet siteleri veya alışveriş merkezlerinden almak her zaman daha rahatlatıcıdır. Müşteri o ürünü herkesin aynı fiyattan aldığını bildiği için içi rahat etmektedir. İnternetten lastik alışverişinde de aynı şey geçerli. Bizim sitemizde ve diğer sitelerdeki fiyatlar göz önünde olduğu için müşteri en uygun fiyatla nereden alabileceğini kolayca görebilmekte. Normal bir lastikçide bir müşteriye lastik satmak belki 15-30 dakika sürerken bizde bu süreç 1-2 dakikada tamamlanmakta. Çünkü müşteri zaten hangi ürünü kaça alacağına karar verip geldiği için direk montaj kısmına geçilmektedir. Normal lastik dükanları çok kısıtlı müşteri sayısına ve çeşitliğine hitap ettiği için her ürünü stoklama riskine girememekte ve sipariş üzerine getirmekteler. Bizde ise ürünler her ebatta adetli olarak tutulduğu için uygun koşullarda alınmakta ve satılmakta. Zaten bu çeşitlilik ve bulunulurluk sayesinde toptan satışlarımızdaki artış bu kadar hızlı gerçekleşti. Biz çoğu zaman ürünleri fabrikalardan daha hızlı ve uygun fiyatlarda lastikçiye ulaştırabilmekteyiz. Bir üründe bir kampanya olduğu zaman normal bir lastik bayisi o üründen ne kadar alabilir? Tabiki dükanına giren müşteri sayısı kadar. Biz ise hızlı stok döngüsü sayesinde yüksek adetlerde stoklayabiliyoruz.

İş modelini oluştururken ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Sitemiz hazır bir paket e-ticaret sitesi değildir. Arka planda çok komplex bir yazılımdan oluşmaktadır. Özellikle sitenin yapım aşaması bizim için biraz zorlu oldu. Hem toptancılara hazırlanan paneller, hem ikinci el pazarı için açılan paneller hazırlık aşamasında çok zamanımızı aldı. Yapımı dışında bizi en çok zorlayan konu tabiki taklit edilme riski ve bu riske karşı nasıl adımlar izleyeceğimiz oldu. Özellikle toptancılar kısmında attığımız adımlar biraz sessiz attık. Geçen bu yıl başına kadar 800 lastikçi üyesine ulaştıktan sonra ilk kopyalarımız çıkmaya başladı. Hatta şu an bile benzer site yapımı aşamasında olan lastikçiler olduğu duyumunu aldık. Tabiki ilk olma ve zamanında belirli bir potansiyeli yakalama bize çok büyük avantaj getirdi.

Müşteri profiliniz nedir? Daha çok bireysel tüketiciler mi yoksa toptancılar mı?

Aslında bu soru çok enteresandır. Biz ilk işe başladığımızda asıl satışın perakende kısmında geleceğini sanıyorduk. 2010 yılında toptan satışlar perakende satışları yakaladı ve 2011 yılında toptan satış rakamları perakendeyi geçmiş durumda. Bunun en büyük sebebi de lastikçilere verdiğimiz şifreler ve onların her ebat ve marka ürünü hangi fiyatlara alabileceklerini görebilmeleridir. Anadoludaki bir lastikçi hiç bir yere telefon açmadan aradığı ürüne sitemiz sayesinde kolayca ulaşabilmektedir.

Satışlarınız en çok hangi şehirlere oluyor?

Şehir olarak ayırmak biraz zor olacak. Ege ve Akdeniz bölgesi başta olmak üzere Karadeniz ve Doğu Anadoluya çok satış yapılmakta. Özellikle Muğla gözde şehrimiz :)

Fiziksel bir mağazanız olduğunu biliyoruz. Cironuzun yüzde kaçı internetten geliyor?

Ciromuzun 70% i internetten gelmekte.

Tanıtım ve reklam faliyetlerinizi nasıl yapıyorsunuz ?

İlk yıllar iyi bütçeler ayırmıştık reklam faliyetleri için. Önce Radyo reklamı ile başladık. Daha sonra otomobil dergilerinde reklam verdik. Televizyonda bant reklam olarak bir süre çıktık. Sitemiz belirli bir müşteri potansiyeline erişince reklam bütçesini kıstık. Bazı haber sitelerinde banner reklamımız mevcut. Şu an duvar reklamları için girişimler yapmaktayız.

Lastikturk le ilgili yaşadığınız ilginç bir olayı bizimle paylaşır mısınız?

Günde ortalama 200 telefona baktığımız için aslında her günümüz ilginç olaylara sahne oluyor. Hatta ilginç telefon görüşmelerini yazmayı ve siteye koymayı bile düşünmüştüm. Mesela bir kaç enteresan konuşmayı anlatayım.

15 dakika boyunca jant modelleri ve fiyatları hakkında görüştükten sonra müşteriye arabasını sorduk ve cevap : Arabam yok belki alırım olmuştu.

Diğer ilginç bir görüşme.

Müşteri: Merhaba, lastik kaç para

Lastiktürk : Hangi lastik efendim ?

Müşteri : Lastik işte. Ortalama kaç para ?

Lastiktürk : Siz hangi ebatı soruyorsunuz ?

Müşteri : Mişel :) kaç para.

Lastiktürk : Ebatı nedir ?

Müşteri : Kardeşim Mişel diyorum işte yokmu ortalama fiyat.

Lastiktürk : Yok maalesef.

Müşteri: Ne biçim iş yapıyorsunuz siz…. ve kapatır.

Lastikturk’ün ve kişisel olarak sizin gelecek planlarınız nelerdir?

Lastiktürk her lastikçinin bilgisayarında açılış sayfası olana kadar tanıtım hizmetine devam edeceğiz. Stok adetimiz hızlı bir şekilde artmakta. Bunun kontrolünü sağlayıp büyümeye ayak uydurmamız gerekmekte. Şu anki mağazamızdan çıkıp daha büyük bir merkeze geçmeyi planlıyoruz. Kişisel olarak sistemi istediğim şekilde oturttuktan sonra işleri dışardan takip edip farklı internet projelerini hayata geçirmeyi planlamaktayım.

Kuruluş Yılı : 2007
Web Adresi : www.lastikturk.com
E-Posta : [email protected]