“Konusarakogren.com”un 5000′den Fazla Öğrencisi Var
Yazan: admin, 07 September 2011

Henüz 4. ayında Genç girişimcilik ödülü almış Konuşarak Öğren projesinin sahipleri Savaş Ateş ve Cem Topuz’la projenin hikayesini efbes.com okuyucuları için paylaştılar.

konusarakogren1

1. Sizi tanıyabilir miyiz?

İsimlerimiz Savaş Ateş ve Cem Topuz. Lise yıllarından başlayan bir dostluğumuz var. İkimiz de bilgisayar yazılımı konusunda uzun yıllar eğitim almış ve çalışmış kişileriz. Geliştirdiğimiz ClickIVO isimli sözlük yazılımı Konuşarak Öğren’i hayatımıza soktu ve hayatımızı değiştirdi.

2. Konusarakogren.com u tanıyabilir miyiz?

Konuşarak Öğren, adından da belli olduğu gibi ‘konuşma’ noktasına odaklanan bir eğitim sistemi. Konuşma, genel olarak İngilizce öğrenenlerin en çok zorlandığı aşamadır. Biz de dil eğitiminin gerektirdiği tüm diğer noktalarda destek vermenin yanı sıra özellikle konuşma konusunda yoğunlaşmamızla bir adım öne çıkıyoruz.

Ayrıca, Konuşarak Öğren bir uzaktan eğitim sistemidir ve bulunduğunuz her yerden sisteme katılabilirsiniz. Sabah 06.00 – gece 01.00 arası geniş bir zaman aralığında hizmet vermekteyiz. Yani, öğrencilerimiz isterlerse sabah 06.00′da isterlerse gece 24.50 de derslere katılabilmektedir. Ayrıca eğitmen değerlendirmeleri ve ses kayıtları da sistemimizin sunduğu diğer avantajlardandır. Öğrenciler kendi ses kayıtlarını tekrar tekrar dinleyerek ve eğitmen yönlendirmelerini takip ederek kendi gelişimlerini takip edebilmektedir.
Konuşarak Öğren Sitemi’nde sınıf ortamının kişiler üzerinde yarattığı olumsuz etkiler yoktur. Klasik eğitim sisteminde kalabalık sınıflarda derslere yeterince aktif olarak katılmamak öğrenciler için sorun oluşturur. Ayrıca, her ne kadar bilgi düzeyleri benzer seviyelerde olan öğrencilerin aynı sınıflarda öğrenim görmesine çalışılsa da bu konuda tam olarak başarılı olunamamaktadır. Öğrencilerin öğrenme hızı da birbirlerinden farklı olacağı için, klasik eğitim sisteminde zaman yeterince verimli olarak kullanılamamaktadır. Bizim sistemimizde ise birebir eğitim verilmekte ve böylece öğrenci derslerden çok daha kısa sürede çok daha fazla verim almaktadır. Ayrıca İngilizceyi gerçekten biliyorum diyebilmeniz için, anadili İngilizce olan kişilerle telefonda mimikler ve el hareketlerini görmeden konuşabilmeniz gerekir. Bu noktada eğitmenlerin ABD’li olması öğrencilerimizin İngilizce öğrenmek ve konuşmak için biraz daha fazla gayret göstermesini sağlamaktadır. Buna ek olarak derslere ait ses kayıtlarının tekrar tekrar dinlenebiliyor olması da öğrenim sürecini oldukça hızlandırmaktadır.
Konuşarak Öğren geliştirdiği benzersiz uygulaması ile İstanbul Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi’ne kabul edilmiş ilk dil eğitim projesidir. Yenilikçi ve benzersiz bir proje sunduğumuz için İTÜ Teknoloji Geliştirme Merkezi ve KOSGEB desteği almayı başardık. Burada sürdürülmekte olan Ar-Ge çalışmalarımız kesintisiz devam ediyor. Kuruluşunun henüz 4. ayında Girişimcilik Ödülü almış ve 5000 üzerinde öğrenciye hizmet veren bir uzaktan eğitim sistemi olarak, kişilerin İngilizce öğrenmelerine ve gelecekteki başarılarına katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. İngilizce bilen bireylerin dünyadaki gelişmeleri daha yakından takip ederek, Türkiye’nin gelişmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz.

3. Bu fikir ilk nasıl doğdu? Yurtdışı bir örnekten mi esinlendiniz?

Konuşarak Öğren projesi, İngilizce öğrenenlerin en çok “konuşma” aşamasında zorlanıldığı gerçeğinden yola çıkarak şekillendirdiğimiz bir proje. Savaş Ateş ile birlikte hem kendi deneyimlerimizden hem de gözlemlerimizden yabancı dil öğrenirken en çok kendini sözlü olarak ifade edebilme konusunda zorlanıldığını tespit ettik. Duraksamadan, kekelemeden, rahat ve doğru bir şekilde sözlü iletişim kurabilmek için bir süre yurtdışında yaşamaktan başka alternatiflerin de olması gerekiyordu. “Anlıyorum, ama konuşamıyorum” cümlesinin artık klasikleşmiş bir kalıp haline geldiğini gördük ve buna bir çözüm üretilmesi gerektiğini düşündük. Önce, ücretli online İngilizce sözlüklere alternatif olarak ücretsiz sözlük yazılımı (ClickIVO) geliştirdik. Download.com’a yerleştirdiğimiz program hızla yaygınlaştı ve 200 bin kişi tarafından indirildi. ClickIVO kullanıcılarından olumlu geri bildirimlerin yanında İngilizce öğrenme aşamasında konuşmayla ilgili zorluklar yaşadıkları yönünde geri bildirimler geliyordu. Bu talebe “Konuşarak Öğren” projesini geliştirerek cevap verdik. Amerika’daki dil eğitim kurumlarıyla bağlantıya geçtik ve 18 Haziran 2009′da projeyi hayata geçirdik. Kurulduktan sadece 5 ay gibi kısa bir süre sonra Genç Girişimcilik Ödülleri’nde aday gösterilen projemiz, 150 yerli ve yabancı proje arasında ilk 7′ye girmeyi başarmıştır.

4. Sistemin nasıl bir kazanç modeli var?

Sitemiz üzerinde çeşitli paketlerimiz var. Öğrenci adaylarımız belirlenen dil seviyelerine göre ve kendi imkânlarına göre bu paketlere yönlendiriliyorlar. Paket seçen öğrenci sistemimize kayıt oluyor. Sistemimizin genel kayıt modelini bu paketler oluşturuyor.

5. Başka ülkelerde faaliyetleriniz var mı?

Eğitimlerimiz yurtdışındaki öğrencilerin de ilgisini çekiyordu. Bu nedenle yoğun ilgi gördüğümüz Azerbaycan ve Bulgaristan’da birer ofis açarak bu ülkelerde dil eğitimi almak isteyenlere doğrudan ulaşma imkanı yaratmak istedik. İlk birkaç hafta içinde Bulgaristan’da 200 öğrenciye ulaştık. Bu rakam hızla büyüyor. Azerbaycan’da da benzer bir potansiyel görüyoruz.
Yurtdışında öncelikle Türkiye dışında yaşayan Türkler Konuşarak Öğren siteminden yararlanmaya başladı. Daha sonra bu kişiler aracılığıyla sistemimizle tanışan ve yabancı ülkelerde yaşayan öğrencilerden talepler gelmeye başlayınca bu alanda bir pazar olabileceğini düşündük ve talebi karşılama yönünde adım atmaya karar verdik. 6. Tanıtım ve reklam faaliyetlerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Konuşarak Öğren kurulduğu günden itibaren reklam faaliyetlerini internet üzerinden gerçekleştirmiştir ve halihazırda internet reklamcılığı üzerinden tanıtımını gerçekleştirmektedir. Ayrıca İstanbul / Bakırköy merkezli bir tanıtım ofisi de Konuşarak Öğren’in tanıtım yüzü olarak faaliyete geçmiştir. Bizimle yüz yüze görüşme yapmak isteyen öğrenci adaylarımız bu merkezden bilgi alabilmektedir.

7. Konusarakogren.com’la ilgili yaşadığınız ilginç bir olayı bizimle paylaşır mısınız?

Yaşadığımız ilginç olaylar genellikle bizim farkımızın getirdiği ilginçliklerden oluşuyor. Mesela Doğu’da bir doktor öğrencimiz var. Sınıra 500 metre mesafedeki sağlık ocağında görevli ve gece 12′de bizimle derse katılıyor. Altı yaşında bir öğrencimiz eğitmeniyle şarkı söyleyerek İngilizcesini geliştirdi. Antalya’da 65 yaşında emekli bir öğrencimiz var, o yaşta kurslara gitmek istemediği için bu sistemi tercih ettiğini söylüyor. Ama en ilginci yurtta kalan öğrencimiz. Bu öğrencimizin ne bilgisayarı ne telefonu var. Gece 12.30′da yurdun önündeki ankesörlü bir telefon kulübesine giriyor. Eğitmenlerimiz orayı arıyor ve ayakta ders görüyor.

8. Konusarakogren.com’un ve kişisel olarak sizin gelecek planlarınız nelerdir?

Konuşarak Öğren olarak 2 yıllık süreçte, online dil eğitiminde sektörün öncüsü olduk. Sektörün öncüsü olmak bazı gereklilikleri de beraberinde getiriyor. En büyük hedefimiz, Türkiye’de online eğitimin gelişmesini sağlayarak bu sektörü büyütmek ve Türkiye’de herkesin İngilizce konuşur hale gelmesini sağlamak. Kurulduğumuz günden itibaren bu hedefimiz doğultusunda ekip olarak canla başla çalışıyoruz.

Kuruluş Yılı : 2008
Web Adresi : www.konusarakogren.com
E-Posta : [email protected]