Kariyeriniz İçin Facebook
Yazan: admin, 28 August 2012

feys

Facebook ile kariyerinizin değişeceğini ya da Facebook’un kariyerinizi etkileyeceğini hiç düşünmüş müydünüz? Şimdi bu yazımda size biraz Facebook’un gelecekte hayatınızı nasıl etkileyeceğinden bahsedeceğim.
Bir iş başvurusuna gittiğiniz zaman, Facebook’unuzun da kontrol edildiğini bilmenizi isterim. Örneğin bir firmaya CV verdiğiniz ve CV den geçip mülâkata kaldınız. O arada eğer ulaşabilirse Facebook hesabınıza bakılıyor. Burada bakın belli başlı unsurlar, hangi dine mensup olduğunuz, hangi partili olduğunuz, hangi parti sayfasını beğenip neler paylaştığınız, arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz, yer bildirimleriniz (yani sosyal bir kişilik sahibi olup olmamanız) ve paylaştığınız fotoğraflar doğrultusunda nasıl bir insan olduğunuza bu şekilde karar veriliyor. Buda sizin işe alımlarda ön referansınız olabiliyor. Sizin eğlence diye girdiğiniz bir yer, aslında sizin hayatınızla ilgili önemli kararların verilmesinde önemli rol oynayabiliyor.
Kariyerinizin daha başlamadan bitmesini ya da hiç başlamamasını istemiyorsanız, sosyal ağlarda biraz daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Gelişen dünyanın teknoloji ile büyüdüğünü ve artık teknolojinin bu dünyanın bir parçası olduğunu da unutmayalım.