İnternet En Çok E-mail ve Arama Motorları İçin Kullanılıyor
Yazan: admin, 11 August 2011

ABD’de yapılan bir araştırma, internetin en çok e-mail kontrol etmek ve arama motorları üzerinden araştırma yapmak için kullanıldığını ortaya çıkardı.

İnternet kullanıcılarının yüzde 92′sinin araştırma yapmak için Google ve Yahoo gibi arama motorlarını kullandığına dikkat çeken Pew İnternet araştırma şiketinin raporunda, e-mail yoluyla iletişim kurmanın çok yaygın olduğu, yetişkinlerin yüzde 92′sinin arkadaşlarıyla iletişim kurmak için veya iş hayatında e-mail kullandığı belirtildi.

Pew Internet’in 2002 yılından bu yana yaptığı araştırmalara göre e-mail kontrolü ve arama motorlarında araştırma yapmanın online kullanıcılar arasındaki en popüler faaliyetler olduğu ifade edildi.


2002 yılında internet kullanıcılarının yüzde 49′unun her gün düzenli olarak e-mail kullanırken, yüzde 29′unun ise arama motorlarını kullandığına da dikkat çekildi.

Pew Internet tarafından yapılan açıklamada, “2002 yılında bile online her 10 yetişkinden en az 8′i arama motorlarını kullanırken, her 10 kişinin en az 9′u da e- mail yazıyor veya okuyor” denildi.

Açıklamada, “Belki de en şaşırtıcı değişiklik o zamanlardan bu yana internette yapılan bu 2 faaliyetin artık alışkanlık haline gelmiş olması. Bugün tahminen 10 kişiden 6′sı e-mail ve arama motorlarına bağlı bir şekilde yaşıyor” ifadelerine de yer verildi.

Erkeklerin yüzde 61′i ile kadınların yüzde 57′sinin interneti en çok araştırma yapmak için kullandığı belirtilen açıklamada ayrıca, 18-29 yaş arasındaki kullanıcıların yüzde 66′sının, 30 – 49 yaş arasındaki kullanıcıların yüzde 64′ün, 50-64 yaş arasındaki kullanıcıların yüzde 52′sinin, 65 yaş üstü kullanıcılarının ise yüzde 37′sinin interneti araştırma için kullandığı ifade edildi.

E-mail ve arama motoru kullanımı 2002 yılından beri devam ederken, 2005 yılında yüzde 11 olan sosyal medya ağlarının kullanımı ise 2011 yılında yüzde 65′e yükseldi.

İngiliz araştırma şirketi Intersperience’nın son araştırması ise, internetin sigara gibi bağımlılık yaptığına dikkat çekti. Interspreince, internet kullanıcılarının 24 saat internetten uzak kalmaları durumunda kendilerini keyifsiz ve yalnız hissettiğini söyledi.