Google’ın da Söyleyecekleri Var
Yazan: admin, 29 May 2012

Telif haklarını ihlal ettiği öne sürülen Google, hak sahiplerine, sanatçılara, yazarlara destek olduğunu ve çevrimiçi korsanlığa karşı mücadele ettiğini belgelerle kanıtlamaya çalışıyor.

 

2011 yılında telif hakları ihlaline sebep olduğu için 5 milyon adet siteyi arama sonuçlarından çıkaran Google şeffaflık raporuna göre, bir sitenin arama sonuçlarından silinmesi için her ay ortalama 1.200.000 adet başvuru geliyor. Bu raporun yayını, belki biraz da bu haklarla mücadele etmediği söylenen Google’ın eleştirilere cevabı niteliğinde.

Avukat Christian Solmecke, marka hukuku ve telif hakları konusunda uzman. Solmecke, Google ile ilgili olarak:

“Google bu konuda doğrudan suçlanamaz, ancak muhtemel ihlallere olanak sağlıyor. Daha açığı: Google bu sitelerin tamamına erişim sağlamasaydı, yasal olmayan içeriklere erişim sağlanamazdı.” açıklamasını yapıyor.

 

“Aşırı sağcı ideolojinin önü tıkanabilir”

 

Solmecke, Nazizm içerikli sitelerinin bu hususta en önemli örneklerden biri olduğunu söylüyor. Aşırı eğilimlere yabancıysanız Google çok önemli bir yönlendirici oluyor diyen Solmecke sözlerine “ Google bu içeriklere erişimi durdurursa, aşırı sağcı zihniyetin yayılmasını engellenebilir” şeklinde devam ediyor.

 

Google’a göre ise içeriğe dair şikayetlerle silinen sitelerin yüzdesi %97. Öteki taraftan ise Constanze Kurz ki kendisi, tüketiciyi bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yürüten ve hackerlardan oluşan Kaos Bilgisayar Kulübü’nde internet uzmanı, Google ‘ın silinecek site seçimlerini eleştiriyor. Google’ın bu siteleri seçerken sadece şikayet ve başvuruları kaynak aldığını herhangi bir hakim kararına danşılmadığını söyleyen Kurz, çok fazla şikayet olduğuna ve bunun da hemen değerlendirildiğine, haliyle bir denetleme veya değerlendirme olmadığına dikkat çekiyor.

 

Tartışmalı prosedür

Ancak tüm bu tartışmalı prosedür, başkalarının sayfalarına zarar vermek isteyenlere çok ciddi avantaj sağlıyor. Kurz: “Burada, doğru ya da yanlış demek zor. Ancak bu kadar yüksek sayıda sayfanın arama sonuçlarından silinmesinin götürüsü getirisinden büyük olsa gerek. Bir hak ihlalinin söz konusu olup olmadığının aslında bir mahkeme önünde açıklığa kavuşturulmasının gerektiği birçok vaka var.” şeklinde konuşuyor.

Bir taraftan da Google, AB Komisyonu ile ciddi bir anlaşmazlık yaşıyor. Komisyon, Google’ın arama sonuçlarında kendi linklerini öne çıkardığı, rakiplerinin internet içeriğini kopyaladığı, arama sonuçlarına çevrimiçi reklamları ilave ettiği ve arama sonuçlarında kendisine reklam verenlere öncelik tanıdığı suçlamalarına açıklık getirmesini bekliyor.

 

Gazeteler ile Google arasındaki çekişme

Almanya ve Avusturya’daki gazeteler de Google’ı yoğun biçimde eleştirileriyor. “haberler” hizmetinde kendi içeriklerini kullandığını ancak reklam gelirlerine ortak edilmediklerini vurguluyan gazeteler, Google’dan bu anlamda şikayetçi. Christian Solmecke ise şu an haber başlıklarının ve ilk iki satırın henüz telif hakkı kapsamında görülmediğini bundan dolayı da, geçerli olan yasal çerçevenin Google’ın lehine olduğunu söylüyor.

Kaos Bilgisayar Kulübü’nden Constanze Kurz da ise durumun “samimiyetten uzak” olduğunu ve “Dürüst olalım. İnternetteki gazetelerin çoğu, Google’ın haberler sayfasından yönlendirilen okuyucular sayesinde ayakta kalabildiğini itiraf ediyor…

 

Kaynak :  Deutsche Welle