Google+ Hala Twitter ve Facebook’un Çok Gerisinde
Yazan: admin, 16 May 2012

Google+ üzerinde yapılan son araştırmalar, Google her ne kadar hızlı büyüyoruz dese de, üye katılımlarının çok düşük olduğunu gözler önüne seriyor.

 

RJ Metrics’in 40,000 Google+ kullanıcısı arasında yaptığı bir araştırma, üyelerin %30’unun sadece bir kere durum güncellemesi yaptığını gösteriyor. Google+’ta herkese açık durum güncellemelerinin çok önemli olduğu düşünülürse bu veri, sosyal ağ için hiç de iç açıcı değil maalesef.

Diğer bulgulara bakarsak:

 

  • Google+’ta gönderilen yorum, cevap, bağlantı bağlaşımı ve +1’lerin üye sayısına oranı 1’den (Bir) az.
  • 5 defa durum güncellemesi yapmış bir üyenin altıncıyı yapmama olasılığı %15
  • Aktif kullanıcıların gönderdiği iletiler arasında geçen süre ortalama 12 gün.
  • Aktif kullanıcılar arasındaki durum güncelleme oranı her geçen ay biraz daha düşüyor.

 

Pew Internet & American Life Project’in yaptığı başka bir araştırma ise Facebook kullanıcılarının %52’sinin ve Twitter’ın kullanıcılarının da %33’ünün sosyal ağlara katılım gösterdiğini söylüyor.

 

RJ Metric’sin yaptığı araştırma comScore’un yaptığı araştırmayla da örtüşüyor açıkçası. ComScore kullanıcıların Ocak ayında Google+’ta ortalama 3.3 dakika vakit geçirdiğini söylüyordu.

 

Google, şu an 180 milyona varan üye sayısıyla Google+’ta katılımı arttırmak için elinden geleni yapıyor aslında. Hatta bu araştırmayla ilgili de bir savunma yayınlamış: “Sadece herkese açık durum güncellemeleri üzerinden araştırma yapmak hatalıdır, çünkü Google+ daha çok özel paylaşımlar için kullanılan bir sosyal ağdır. Daha önce de söylediğimiz gibi Çevreler’de ve kişisel olark çok daha fazla materyal paylaşılmakta. Google+’ın güzelliği de daha çok özel paylaşımları destekliyor olması. Görüşlerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı bütün dünya ile paylaşmak zorunda değilsiniz.”