Google Chrome Dünyanın En Çok Kullanılan Tarayıcısı
Yazan: admin, 22 May 2012

İnternet tarayıcısı Google Chrome, Microsoft’un Internet Explorer’ını geride bırakarak dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı oldu.

 

Chrome daha önce de kısa süreliğine IE’nin önüne geçse de geçen haftadan itibaren yerini iyice sağlamlaştırdı. Şu an dünyadaki internet kullanıcılarının %31,88’i Google Chrome kullanıyor. IE ise %31,47 ile onu takip ediyor.

Aralarında çok az bir fark olabilir ama Chrome son zamanlarda popülerliğini giderek arttırıyor. IE birçok bölgede, özellikle Kuzey Amerika’da hala en çok kullanılan tarayıcı ama Chrome Hindistan ve Google’ın Orkut’u satın almasıyla gündeme gelen Güney Amerika’da oldukça popüler.

 

IE’nin bazı bölgelerde hala en çok kullanılan tarayıcı olmasının nedeni ise Windows işletim sistemiyle birlikte kurulması. Bu da dünyadaki bilgisayarların aşağı yukarı %90’ı demek oluyor. Ama teknoloji düşkünü kullanıcılar hızlı ve kullanıcı dostu olmasından dolayı genelde Chrome’u tercih ediyorlar.

 

Tarayıcı tercihlerinin IE 10 çıkana kadar bu şekilde devam edeceği öngörülüyor. Ama Windows 8 ile birlikte çıkacak IE 10 Microsoft’un tarayıcı savaşlarında tekrar bir adım öne geçmesini sağlayabilir.

 

Windows 8’in masaüstü sürümü geçmişte olduğu gibi diğer tarayıcıları destekleyecek ama Windows 8 tabletlerde başka tarayıcıların desteklenip desteklenmeyeceği henüz muamma. Firefox, Opera ve Chrome gibi tarayıcıların Windows 8 tabletlerde sınırlandırılmış olarak çalışacağı söylentiler arasında. Tam kapasiteyle çalışan bir internet tarayıcısı için kullanıcılar yine IE 10 kullanmak zorunda kalacak.