Google 29 Milyar Dolar Kazanıyor
Yazan: admin, 01 December 2011

Google’ın ekonomisinin neredeyse küçük bir ülkeye eşdeğer olduğunu herkes biliyor. Google özellikle reklam modelinden ciddi bir gelir ediyor. Bu rakam 29 milyar dolar olarak zikrediliyor.

Hazırlanan bir infografikte Google’ın yıllık 29milyar$’ı nasıl kazandığını ortaya konmuş. İnfografikte oldukça ilginç bilgiler yer almakta.

  • Google elde ettiği bu 29 milyar$ ile dünyanın en yoksul 28 ülkesinin toplam gelirinden daha fazla para kazanıyor.
  • Gelir yüzdeleri ise; toplam gelirin %97′si reklamlardan elde ediliyor ve 2011 yılı itibariyle Android sayesinde mobil platformdan da 5 milyar$ civarı gelir bekleniyor.
  • Google reklam veren şirketler eğer ki insurance (sigorta), loans (borç), mortgage, attorney (avukat) ve credit (kredi) kelimelerini kullanarak reklam verirse Google oldukça yüksek meblağlar kazanıyor diğer bir deyişle bu kelimeler Google’a en çok kazandıran kelimeler.
  • Google’ın ziyaret rakamları ise şu şekilde; sitenin günlük 1 milyar tekil ziyaretçisi var ve bu ziyaretçiler Google’ın tüm sitelerinde ayda ortalama 200 milyar dakika harcıyor. Google tüm interneti bünyesinde topladığı gibi aynı zamanda da kullanıcıları siteleri üzerinde tutmayı başarıyor.