Facebook Kanunları Merkezi
Yazan: admin, 14 May 2012

Kullanıcı şartnamesinde kafasına göre yaptığı değişikliklerle, dünyanın en büyük sosyal ağını kullanırken nelere dikkat etmesi gerektiği bile bilmeden kullanan üyeleriyle adı kötüye çıkmış Facebook, sonunda hizaya gelerek tüm kullanım koşullarını ve şartnamelerini tek bir çatı altında toplamaya karar verdi.

Bu çatının adı “Facebok.com/policies”. Girişinde “Bilmek istediğiniz her şey, hepsi bir yerde” yazan Facebook’un Kullanım Şartnamesi’ni barındıran sitede gezmek son derece basit. Ama yine tüm başlıklar çok fazla bilgi içeriyor.

 

Haklar ve Sorumluluklar, Veri Kullanımı Şartnamesi ve Ortak Kullanım Koşulları gibi üç ana başlığa tıklandığı zaman özel bilgilerin korunması, hesap güvenliği ve size ait bilgilerin nasıl paylaşılacağına dair bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca internette çok tartışma yaratan konulara Facebook’un bakış açısını da görmek mümkün. Şiddet, karşılıklı küfürleşme, nefret söylemi, çıplaklık ve telif hakları gibi konular bunlardan bazıları.

 

Sayfa ayrıca reklamlar, sponsorluklar, para, sayfalar ve platform ödemeleri ile ilgili bilgileri de barındırıyor.

 

Facebook yetkiliklerinden biri konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

 

“Bu hafta içerisinde Facebook Kullanım Koşulları Merkezi’ni hizmete geçirdik. Burada bizimle ilgili merak ettiğini her şeyi bulabilirsiniz. Umarız bu kaynak Facebook ile ilgili sorulara cevap isteyen kullanıcılarımız için koşullarımızı daha şeffaf ve daha rahat ulaşılabilir bir yer haline getirir.”

 

Kullanım koşullarını tek bir merkez altında toplama ihtiyacı dünyanın en büyük sosyal ağının aslında ne kadar büyük bir ağ olduğunu gözler önüne sürüyor. Ayrıca Facebook bir yandan büyümeye devam ederken diğer yandan üyelerinin isteklerini de bir kenara bırakmamaya özen gösteriyor. Facebook kullanım koşulları üyeleri arasında sürekli tartışma yaratan bir konuydu. İlginç olan ise hem üyeler için kullanım koşullarının hem de reklam amaçlı kullanım koşullarının bir arada toplanması. Bu da bize aslında çok daha önemli bir şeyi işaret ediyor: Facebook’un birçok yüzü var, sadece bir sosyal ağdan ibaret değil.