Dijital Pazarlamada Önemli 5 Odak Noktası
Yazan: admin, 12 April 2016

 

Dijital Pazarlama sürekli değişen ve düzenli takip edilmezse yarardan çok zarar getiren bir alandır. Her ne kadar  pazarlama ile benzerlik gösterse de dijital pazarlamayı, teknolojik gelişmeler ile birlikte büyüyen ve yön değiştiren  bir alan olarak görmeliyiz. Her yıl genel olarak belirlenen hedefler ve odak noktaları üzerinden dijital pazarlamanızı yapmanız sizin ve markanız için en doğrusu olacaktır. Efbe5  ekibi olarak sizlere 2016 ‘nın bizce en önemli “5 odak noktası” nı paylaşmak isteriz.

1.Dijital Pazarlamada Büyümek ve Birleşmek

digital-1320699_1280

Günümüzde şirketler  ekonomik,esnek ve ölçülebilir olması nedeni ile dijital pazarlamaya geçiş yaparak, pazarlama alanlarını büyütme yolunda ilerliyorlar. Ancak 2016 yılında bile halen daha geleneksel reklamcılık anlayışı ile büyük bütçeler ayırarak takip ölçümlerinin gerçekçi olmadığı televizyon, radyo, gazete ve benzeri araçlarda pazarlama yamaktadır.Akıllı bir pazarlama medyası, halihazırda reklamları ve kampanyaları birleştirebilmelidir. Her yazılı reklam; site sayfası, sosyal medya ikonları, hashtag ve e-mail gibi ekleri içermelidir. Bu yüzden reklam bütçenizin büyük kısmını geleneksek  medya araçlarına harcamamanızda büyük yarar vardır.

2.Kıyasıya Rekabetten Kaçınmayın

relay-race-655353_1920

Rekabet 2016 daha çok rağbet gören pazarlama stratejisi haline geldi.  Rakipleriniz siz daha fark etmeden karınızı  haftalar veya aylar içerisinde düşürebilir.  Site trafiği, arama sayısı, reklam teklifleri, mobil hakimiyeti, harekete geçiren kampanalar, sponsorlar, yatırımcılar ve en önemlisi dikkat süreleri için global rekabete hazır olmasınız.

3.Tepkilere Açık Olun

newtons-cradle-256213_1920

Dijital Kampanyalar hızla yayılıp her zamankinden daha fazla kişi ile etkileşime geçer. Bu durum 2016′da daha da karmaşık hale geliyor. Videolar, resimler ve yazılar bir anda viral olurken, negatif anlamda elinizde patlayabiliyor. Bu hız ile müşterinizin problemini etkili bir şekilde çözebilir veya olumlu tecrübelerini dünya ile paylaşabilirsiniz. Diğer yandan, eğer büyük bir şirketiniz veya tanınan bir ürününüz varsa  negatif sosyal medya  dünyasında ve hatta online sabotaja maruz kalabilirsiniz. Şirketiniz için hafta içi 9 ile 5 arası sosyal medya sitelerini kontrol etmek yeterli gelmeyecektir. Artık LinkedIn ve Facebook  sayfalarınızı haftada 1 defadan daha fazla kontrol etmeniz gerekecek. Müşteriler, potansiyel müşteriler ve eleştirmenlerin soru ve görüşlerine hızlı bir şekilde yanıt vermeniz gerekiyor.

4. Mobil’de Önde Olun

ipad-820272_1920

2016 yılı, mobil medyanın desteklendiği bir yıl olacak. Bir çok ülkede mobil kullanım trafiği, masaüstü kullanım trafiğini geçmiş durumda. İnsanlar mobil üzerinden her zamankinden daha büyük ve sık alışveriş yapmakta. Mobil uyumlu olmayan sitelerin dijital pazarlama sektöründe yer almasına imkan kalmadı. Bu yüzden sitenizi, kullanıcı deneyimlerini  ve reklamlarınızı biran önce mobil uyumlu hale getirmelisiniz.

5.İyi Bir Etki Bırakın

woman-1253487_1920

Geçerli bir dijital reklam olan “etki (impression)” kelimesi 2015 yılında test edildi ve kritik öneme sahip oluğu anlaşılan “etki” kelimesinin 2016′da daha da vurgulanacağı duyuruldu. Dijital reklamlarınız  titiz kurallar ile oluşturulmalı ve daha etkili olmalı. Aynı şekilde istatistikleriniz de kesin sonuçlara dayanmalı. Sitenize yerleştireceğiniz reklamlar veya sizin oluşturduğunuz reklamlar, bu kurallar ile yapılmadıysa ve çok sayıda, gereksiz  gösteriliyorsa müşterinin üzerinde olumlu bir etki bırakamazsınız. Bu durum kısa sürede alehinize dönerek, kullanıcının sizi itici olarak algılamasına neden olacaktır.

Yukarıdaki maddeler gibi düzinelerce farklı odak noktaları daha sayılabilir. Ancak dijital pazarlama siteden siteye, markadan markaya değişebileceği için genel olarak en çok işinize yarayabilecek odak noktalarından bahsettim. Eğer daha başarılı ve kaliteli dijital pazarlama yönetimi yapmak isterseniz, bünyesinde dijital pazarlama uzmanlarının bulunduğu acentalarla çalışabilirsiniz.