Dakick.com ABD Pazarına Açılıyor.
Yazan: admin, 13 November 2011

2011 Nisan ayında Beta olarak lanse edilen dakick.com projesiyle ilgili olarak dakick.com kurucu ortağı ve efbes konu yazarı olan Serkan Ünsal ile sizler için konuştuk. Kuruluş hikayesinden, yatırım alışına, önümüzdeki dönemdeki planlarına kadar bilgiler aldık.

Önce dakick.com’un ne olduğunu kısaca anlatalım. Dakick.com kendisini “Sosyal Zaman Kılavuzu” olarak tanımlıyor. Dakick.com’un kişiye özel sosyal bir takvim hizmeti ve bu servis ile kullanıcıların ilgi alanına giren tüm etkinlikler kullanıcıların takvimlerine otomatik olarak ekleniyor. Şehir hayatının koşuşturması içinde devamlı birşeyler kaçırdığını düşünen kişilerin hayranı olduğu ünlüleri, sevdiği mekânları kolayca takip edebildikleri, parti, konser, maç gibi etkinliklerden geri kalmayacakları, üstelik takvimlerini paylaşarak arkadaşlarıyla beraber sosyalleşebilecekleri bir platform. Sistemin en önemli özelliklerinden biri de, sizin sevme ihtimaliniz olan etkinlerin semantik bir yapı tarafından tahmin edilerek, takviminize otomatik olarak eklenebilmesi.

dakik

Serkan Ünsal, 2009 Haziran ayında yıllardır dinlediği Loreena McKennitt’in İstanbul’da konser vereceğini öğreniyor fakat son anda duyduğu için bilet bulamıyor. Konser saati kapıdan karaborsadan bilet alıp konseri izliyor. Fikir tam da burada oluşmaya başlıyor. “Başkaları sevdiği bir şarkıcıyı, grubu, filmi kaçırmamak için ne yapıyor ?” Uzun zamandır planladığı girişimci olma ve sıfırdan bir projeyi zirveye çıkarma hayaliyle Turkcell’deki iş geliştirme görevinden ayrılıp kendi şirketini kuruyor. Birçok projede olduğu gibi projenin yatırımcı bulma, yatırım alma, pazara çıkışı, pazarda tutunması gibi süreçleri düşünerek ufak çaplı mobil projelerle geçimini sağlıyor.

Sodamedya ve Mikro Ödeme A.Ş.‘nin kurucularını da yanına alıp demo versiyon hazırlayıp 2010 Mayıs ayı itibariyle yatırımcılarla görüşmeye başlanıyor. 2010 Ağustos Ayında Aksoy Internet Ventures ile masaya oturuluyor ve aynı vizyonları paylaştıkları için biraz da stratejik bir işbirliğinin adımları atılıyor ve yatırım alınıyor.  Aksoy gurubunun Türkiye’nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com un yatırımcısı olduğunu belirtelim.

dakick.com-takvim-hafta

2010 Nisan ayına kadar tasarım altyapı, kullanılabilirlik ile ilgili çalışmalar yapılıyor. 2011 Nisan’da Beta olarak lanse edilen servis beta sürecini hiç reklamsız kullanıcıyı tanıma ve kullanıcı eğilimlerini anlama üzerine geçiyor. Userspots firması ile kullanım üzerine analizler yapılıyor. Bu sırada yurt dışı pazarlarla ilgili de araştırmalar sıklaştırılıyor.

Aldığımız bilgiye göre dakick.com bu hafta beta sürecini sonlandırıyor. Sitede beta sürecinde müşterilerin isteklerinin neredeyse tamamı düşünülerek altyapı sıfırdan tekrar yazılmış. Önümüzdeki dönemde içeriği zenginleştirme, toplam çözüm sunma, semantik web ve Amerika pazarına odaklanacaklarını söyleyen Serkan Ünsal, iş modellerini ise klasik reklam gelirleri üzerine olmayacağını, tam tersine “smart cross-sell” şeklinde bir iş modelleri olacağını söylüyor. Buradan anladığımız dakick’te reklam bombardımanı olmayacak ve o an hangi içeriğe bakıyorsa onunla ilgili bilet, dvd, maç, fırsatlar satılacağını anlıyoruz.

Amerika ile ilgili de iş ortakları ile sözleşmeler imzalanmış ve Aralık ayında Amerika’da lansman yapılacağını öğreniyoruz. Amerika’da etkinlik pazarının büyüklüğü, birinci el, ikinci el ve bilet karşılaştırma sitelerinin çokluğu ve kişiselleştirme üzerine odaklanmamış olmaları dakick’in Amerika’da da açılmasının öncelikli sebebi diye notlar aldık.

Efbes olarak dakick.com’a başarılar diliyor, Serkan Ünsal’a de teşekkür ediyoruz.