Çin’de İnternet Kullanıcısı 700 Milyona Ulaştı
Yazan: admin, 15 August 2016

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi Çin’de internet kullanıcı sayısı 700 milyona ulaştı. Bu sayı toplamda dünyadaki insanların yarısının da internet kullanıcısı olması demek oluyor.

Dünya üzerindeki en kalabalık internet kullanıcısına ulaşan Çin’in online internet nüfusu 700 milyona ulaşarak bir rekora imza attı. Çin hükümeti tarafından açıklanan bu rakam son altı ay içerisinde en az bir kez internete bağlanmış Çinlileri kapsıyor.

Ayrıca açıklanan bu verilerde internet kullanım yoğunluğunun genellikle şehirlerde olduğunu, kırsal bölgelerde ise internet kullanım sayısının oldukça düşük olduğu bilgsine yer verildi. Verilerde ortaya çıkan bir diğer önemli husus ise internete bağlanan kullanıcıların yüzde 92′sinin mobil üzerinden internete bağlanması.

Çin’in nüfus yoğunluğu son 30 yılda ekonomisinin hızlı bir şeikilde gelişmesi büyük teknoloji şirketlerini bu ülkeye çekiyor. Başta Facebook ve Apple gibi dev şirketlerin yanı sıra birçok teknoloji devi Çin piyasasında yer alabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarışıyor. Ayrıca çin teknoloji konusunda oldukça sıkı bir sansür politikası uyguluyor. Google’nın erişim izni bulunmadığı ülkenin güvenlik politikaları “Çin’in Güvenlik Seddi” olarak belirtiliyor.