“Balerin.com” Türkiye’nin En Büyük Kozmetik Sitesi Olmayı Hedefliyor
Yazan: admin, 08 September 2011

Türkiye’nin en büyük kozmetik sitesi olma hedefi ile yola çıkan Balerin.com’un kurucusu Lütfi Gündüz ‘le balerin.com’u ve önceki girimlerini konuştuk.

kozmetik1383_450-300Sizi taniyabilir miyiz?

Ben Lütfi Gündüz. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde lisans eğitimi, Fatih Üniversitesinde de İşletme Yüksek Lisans eğitimleri aldım. Girişimcilik hikayem üniversitenin ilk yıllarında başladı. Türkiye’de ilk kez lise ve dershanelerde reklam çalışmaları yapan bir işle başladım. Üniversiteden mezun olacağım zamana kadar bu işle uğraştım ve belirli bir yere getirdim. Sonrasında gençlik mecraları konusunda Türkiye’nin en büyük reklam şirketi ile ortak olarak yeni bir reklam şirketi kurduk ve 1 yıl içerisinde şirketi önemli bir noktaya taşıyarak sattık. Mezuniyetten bir yıl sonra parası olan bir işsiz olarak yapılacak yeni işler için fizibiliteler yaptım yapacağım işin bir web business olması gerektiğine karar verdim.

Balerin.com a baslamadan önce farkli ve basarili web projeleriniz olmustu. Bunlardan bahsedebilir misiniz?

Üniversite hazırlık kurumlarında reklam işi yapıpta online dershane işine girmemek olmaz diyerek Türkiye’nin en büyük dijital eğitim içeriğine sahip kurumuyla işbirliği yaptım ve öğrencilere pazarlanabilir bir online dershane altyapısı oluşturdum. Bunu öğrencilere tek tek pazarlamak zor olur diye düşünerek yerel yönetimlerle görüştüm. Ve belediyelere kendi sınırları içerisindeki öğrencilere ücretsiz bir hizmet olarak sunmalarını sağladım. Çok güzel bir iş modeli oluştu ilk belediye ile çalışmayı başlattık ve eğitim içeriği sağlayan çözüm ortağımız bizim yaptığımız iş için bize ihtiyaç olmadığını düşünerek aynı işi kendisi de yapabileceğini söyledi ve biz orada ilerleyemedik. Sonra oluşturduğumuz altyapının çok başarılı bir işe dönüşeceğini gördüğüm için farklı bir pazarda işe devam etmek istedim. Ve bankalarla görüşelim, gençlik bankacılığı çalışmaları kapsmında online dershane hizmeti sunalım dedim. Türkiye’nin en büyük bankalarından biri ile anlaştım. Gelir üretmeye başladık ancak yine aynı şekilde içerik tedarikçimiz biz de bankalarla görüşüp işbirliği yapıyoruz diyince bu işle ilgili tüm çalışmalardan vazgeçerek çıktım.

Bundan sonra alternatif bir online reklam mecrası oluşturmak için çalışmalara başladım. O dönemde müthiş revaçta olan Altivi.com işine benzeyen ancak insanların para kaybettiği değil hediyeler kazandığı 5LirayaAL.com isimli bir platform oluşturduk. 5LirayaAL.com, maddi değeri ne olursa olsun her şeyin 5 Liraya satıldığı bir pazarlama platformu. Vespa motosikletler, Playstation3’ler, Vaio notebooklar, çeyrek altınlar ve aklınıza gelebilecek farklı farklı yüzlerce ürünün 5Liraya satıldığı bir platform. Üyelik sistemi ile çalışan, tüm üyelerine standart bir puan veren, reklam okuyarak anketlere katılarak ve benzeri aksiyonlarla puanların yükseltildiği ve her ürün için en fazla puanı veren üyenin 5 Liraya alma hakkı kazandığı bir sistem. İlk bakışta karmaşık görünen ancak içine girince heyecan uyandıran ve kazandıran bir sistemdi. Üyelik gelirleri ve içerik gelirleri ile o dönem için çok iyi sayılabilecek bir düzeye geldik. Altivi.com dolandırıcılık nedeniyle savcılık tarafından kapatılınca işlerimiz daha da yükseldi ancak yolunda gitmeyen şeyler vardı. Biz reklam ve pazarlama platformu olmak için yola çıkmıştık, üyelerimiz sistemi kumar oynanan bir yer olarak görüyor ve buna göre hareket ediyorlardı. Çeşitli önlemler alarak aylarca iş modelinde değişikliklere gittik ancak başaramadık. Bir kişinin onlarca üyelik açarak bir notebook parasından daha fazlasını harcayarak bir notebook kazandığı bir yapı olmaktan kurtaramadık sistemi. Gelinen noktada çok iyi kamufle edilerek kumar oynanan bir platform olmak istemediğimiz için projeyi kapatma kararı aldık.

Ve bu işlerden edindiğimiz deneyimlerle bir iş modeli üretmek yerine üretilmiş iş modellerini uygulamak daha doğru sonucuna ulaşıp tam anlamıyla ticaret olan bir online girişime başladım. Sadece kozmetik ürünleri satılan bir e-ticaret sitesi Balerin.com

Balerin.com’un ortaklik yapisi hakkinda bilgi verebilir misiniz?

Balerin.com’u girişimci olarak ben kurdum. Sonra Youth Rebuplic’in kurucu ortaklarından Kerim Türe yatırımcı olarak projeye katıldı. E-tohum 2010 yılı en başarılı 15 girişiminden biri seçildikten sonra da Emre Kurttepeli yatırımcı olarak ortak oldu.

Balerin.com’un tüketiciye sundugu avantajlar nelerdir?

Balerin.com müşterilerine güzel alışveriş deneyimi sunuyor. Yani en zengin ürün çeşidini, en uygun fiyatlarla, en kısa süre içerisinde müşterilerine ulaştırıyor.

10.000’den fazla ürün çeşidinden istediklerini alarak siparişlerini oluşturabiliyorlar, yaptıkları her alışverişten puan kazanabiliyor ve kazanılan puanları hediye çekine dönüştürerek bir sonraki alışverişlerini bedavaya getirebiliyorlar. Aynı zamanda her siparişte 2 adet ücretsiz numune ürün de deneyimlemeleri için müşterilerimize gönderiliyor.

Kozmetik sektöründe Strawberry efsanesi var. Bir dönem çok yüksek adetlerde Türkiye’ye siparis gönderdikleri konusuldu. Son durum nedir? Türkiye’de ki saticilara kiyasla fiyatlari nasil? Strawberry gibi global oyuncular sizin gibi siteler için bir tehdit olusturuyor mu?

Strawberry gümrüksüz vergisi ve katma değer vergisi ödemeden satış yapan bir e-icaret sitesi. Vergisiz yaptığı için bize kıyasla önemli bir fiyat avantajı elde ediyordu. Buna rağmen biz Strawberry ile çok yakın fiyatlara satış yapıyorduk. Son dönemde Türkiye satışları çok yüksek adetlere ulaştığı için devlete yol açtığı vergi kayıpları da belli bir düzeyin üzerine çıkmıştı. Zaten yurtiçindeki satıcılara karşı haksız bir rekabet unsuru da oluşturduğu için yurtdışı gönderimlerine yasal sınırlamalar getirildi. Biz Balerin.com olarak hizmet kalitesi ile, müşteri hizmetlerimiz ile, hızlı gönderimlerimiz ile ve Türkiye’nin en düşük fiyatları ile Strawberry ile belli ölçüde rekabet edebiliyorduk.

Tanitim ve reklam faaliyetlerinizi nasil yapiyorsunuz ?

Online bir proje olduğumuz için tanıtım ve reklam çalışmalarımızın odağında online mecralar yer alıyor. Google, Facebook, Mynet başta olmak üzere çok sayıda mecrayı değerlendiriyoruz. Ancak online mecraların dışında profesyonel iş yaşamındaki çalışanlara daha yakından temas etmek için farklı bir uygulama da yaptık ve Maslak-Levent-Kozyatağı bölgelerindeki plazaların asansör içlerinde yer alan boardlarda da reklam çalışması yaptık. Önümüzdeki dönemde reklam çalışmalarımızı daha da artırarak devam ediyor olacağız.

Balerin.com le ilgili yasadiginiz ilginç bir olayi bizimle paylasir misiniz?

Aslında ilginç olan bir durumla sık sık karşılaşıyoruz. Bizden alışveriş yapmamış tüketiciler bizi arayarak kullandıkları ürünlerle ilgili şikayetlerini iletiyorlar. Mesela geçenlerde yaşadığımız bir hadisede ‘Çocuğuma filanca marketten pişik kremi aldım hiç iyileşme olmadı’ diyen bir anne bizim müşteri hizmetleri personelimize kızıp, sayıp, döküp kapatmış telefonu.

Balerin.com’un ve kisisel olarak sizin gelecek planlariniz nelerdir?

Balerin.com’un ve benim gelecek planlarımız ortak aslında. Tek bir cümle içerisinde ifade edeyim. Hem nitelik olarak, hem de nicelik olarak Türkiye’nin en büyük kozmetik satan markası olarak uluslar arası pazarlarda bir Türk markası olarak faaliyet göstermek.

Kuruluş Yılı : 2010
Web Adresi : www.balerin.com
E-Posta : [email protected]