Android Cihazlar İçin Google Haritalarda Yeni Özellikler
Yazan: admin, 21 July 2011

Google’ın yeni ürün özelliklerini sunmasının yollarından biri de Google Labs – özellikle ilgilendiğinizde, eğlenceli ve denemeye değer özelliklerin hepsini bulabileceğiniz bir yer. Hatta; Google Harita’nın kendisi bir “lab” olarak başlamıştı. Masaüstü Harita Labs’ine ek olarak, Android cihazlar için Google Maps’in telefonunuzdan deneyebieceğiniz birkaç özelliği mevcut. Aşağıda yeni özellik olan “Harita alanını indir”in kullanımı ve kendi özellikleri bulunmakta:

Harita alanını indirin

Aşikar olmadığınız bir yeri ziyaret ederken; mobil cihazlar için olan Google Harita, gideceğiniz yere ne kadar uzaklıkta olduğunuzu, sokakların yakınlıklarını hakkında bilgi veya kaybolmamanız için size bir fikir verebilir. Peki ya veri sinyaliniz yoksa veya uzaktaysanız ve veri planınız yoksa? Eğer mobil cihazlar için Google Maps’iniz varsa, elinizde harita ile dolaşmak zorunda kalmayacaksınız. Android için Google Maps 5.7, çevrimdışı olduğunuzda bile size yardımcı olmak için yanınızda olacak.

Örneğin Bordeaux’u ziyaret ediyorsunuz. Eğer mobil cihazlar için Google Maps açtığıysanız ve veri kapsamınız veya wifi yokken Bordeaux’a gitmeye çalışırsanız, soldaki gibi bir görüntü ile karşılaşacaksınız:

Sol: Veri veya wifi olmadan Bordeaux. Sağ:İndirilmiş harita alanı ile Bordeaux

Herhangi bir kiliseye ne kadar yakın olduğunuzu öğrenmeye çalıştığınızda, bu özellik size yardımcı olmayacaktır. Ama önceden yapılmış bir planlama ve “Harita alanını indir” özelliği, size yardımcı olabilir. Seyahatinize başlamadan önce, herhangi bir Yerler sayfasından “Daha fazla ” seçeneğine tıklayıp gideceğiniz yerin 10 kilometre içerisindeki heryeri Google haritalarına indirebilirsiniz.

Sol: Yer sayfasına girmek için bağlantı. Sağ: Yer sayfası “daha fazla seçenek” menüsü

Yükleme, bir veya iki dakika sürebilir. İndirmeniz, sadece temel harita başlıklarını ve haritaki yerlerini hafızaya alıyor; bu yüzden uydu görüntülerini, 3D yapılarını, Yerler için arama yapmayı ve yöne bulmayı görüntülemek için veri bağlantısına ihtiyacınız var.

Sol: İndirmek için durum ekranı. Sağ: İndirilebilir harita alanı kapsamı

İndirilmiş bütün harita alanlarınız, Google Harita önbellek ayarlarından düzenlenebilir bu şekilde ihtiyacınız olmayan haritaları silebilirsiniz. İndirdiğiniz bütün harita alanları 30 gün sonra kaldırılacaktır ama her zaman yeniden indirilebilir.

Telefonunuzdan Labs’e ulaşmak için Google Haritalara girdiğinizde, telefonunuzun menu tuşuna basın ve “Daha fazla”yı seçin. Tablet bilgisayarlarda, Haritaların sağ üst köşesindeki menü tuşuna tıklayın. “İndirilebilir harita alanı” için Android 2.1+ ve Google Haritaların en son versiyonu gerekmektedir.