Anadolu’da E-ticaret Yapmak
Yazan: admin, 11 December 2011

Bir toplantı sırasında böyle bir makaleyi herkesin ilgisini çekeceğini düşündüğüm için yazmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Büyüyen bir Pazar olan elektronik ticaret pazarı, birçok irili ufaklı işletmenin dikkatini çekiyor ve bir köşesinden içinde yer almak isteyenlerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

Bakış açısını değiştirip sadece büyük e-ticaret modellerinden farklı olarak bir de küçük işletmeler tarafından, konuya Anadolu ki küçük girişimcilerin bakış açısından bakmanın faydalı olacağı kanısındayım.

Türkiye coğrafyasında gelişen lojistik ağı ile birlikte, birçok firma ürünlerini online kanallar aracılığı ile farklı lokasyonlara ürün ve hizmet olarak sunabilmekte. Büyük şehirler dışından Anadolu’dan bir işletme gözüyle veya bir girişimci gözüyle baktığımızda da konu aslında avantajlı bir durum almakta..

Anadolu’da deposunda veya mağazasında ürün bulunduran firmaların kesinlikle ürünlerini tüm Türkiyeye satmaları düşüncesindeyim. Sebebine gelirsek, iş gücü maliyeti, istihdam, kira, üretim maliyeti vb. birçok konudan büyük şehirlere göre düşük maliyetli alanlar bulunuyor. Bu bileşenleri iyi kullanan ve bir araya getiren küçük işletmeler lokal pazarlarından daha büyük alanlara satış yaparak, çok daha fazla kitleye kolayca ulaşabilir.

Ideasoft olarak bugüne kadar 3000’den fazla işletmeye altyapı hizmeti veren bir firma’nın kurucularından biri olarak 75 ili elektronik ticaret ile buluşturduk. Anadolu’daki firmaların memnuniyetini de birkaç ufak örnek ile paylaşmak isterim.

Bir müşterimizin konuşmamız sırasında aktardıklarını genel anlamda aktarmaya çalışayım.

Antalya Serik Merkez

Antalya Serik Merkez

“Seyhun Bey, bizim şuanda bulunduğumuz Antalya’nın Serik ilçesinde yıllık kiralar lokasyona göre 2.400 ile 6.000 TL arasında (Dikkatinizi çekerim bu yıllık fiyatlardır aylığa vurduğumuzda 200 TL ile 500 TL. Arasında) değişiyor. Personel maliyeti ise İstanbul’a göre oldukça düşük. Aylık 5000 ile 10000 TL. arasında değişen bir hacmimiz var çok şükür. E-ticaret sitemizi açtıktan sonra da ortalama 10.000 – 20.000 TL bir hacmimiz var. Maliyetlerimizin de düşük olması sebebiyle bu iş bizim için vazgeçilmez oldu.”

Aslında bir iş modelinde yukarıdaki örnekte de görüldüğü üzere beklentiler çok önemli. İstanbul gibi bir büyük şehirde belki bu e-ticaret hacimleri kimileri için bir şey ifade etmez iken, Anadolu’da bu işi yapmaya meraklı firmalar için çok şey ifade etmekte.

Küçük işletmelerin gözünden baktığınızda eğer hedefinizde en büyük olmak yok ise, ciddi reklam bütçelerine ve yapılanmaya ihtiyaç duymazsınız. Neyi, nereden, ne zaman, hangi beklentiyle yapmak istediğiniz önemlidir.