Yusuf Andiç: İnternet’e Sansür mü Filtre mi geliyor?
Yazan: admin, 09 December 2011

22 Kasım’da internet fitresinin resmen yürürlüğe girmesi ile, filtre ve sansür üzerine tartışmalar iyice alevlendi. Biz de Efbeş olarak, 2002′den beri TieV Genel Başkanı olarak görev yapan Sayın Yusuf Andiç‘e, konuya ilişkin sorularımızı yönelttik. Bizi kırmayarak sorularımızı cevapladığı için Andiç’e teşekkür ederiz.

İnternet filtreleri konusunda kamuoyunda birçok tartışma oldu. Filtre seçeneklerinin devreye girmesiyle birlikte, tartışma yaratacak bir durum söz konusu oldu mu?

Yusuf Andiç: Konu uzun zamandır tartışılıyor. Ancak kimse problemin asıl kaynağını herkesin anlayabileceği bir şekilde ifade etmiyor. Dikkat edilirse açıklama yapanlar hep konunun uzmanları, fakat kullanıcılar hala bu tartışmalardan bir anlam çıkaramıyor. Bir tarafta bakıyorsunuz yeni düzenlemeyi eleştirenler kıyamet koparıyor; “sansür geldi”, “internet filtrelerindi”, “bu çağ dışı bir uygulama” diye, diğer tarafta hükümet yetkilileri “yok öyle bir şey, bu hizmeti isteyen kullanacak, düzenleme ‘Güvenli İnternet’tir” açıklamaları yapıyor. Doğal olarak halkın önemli bir kısmı “kim doğru, kim yalan söylüyor” arasında kalmış durumda.

İşin özüne baktığınızda hiç kimse tam olarak doğruyu söyleyemiyor. Ortada ne doğru dürüst bir güvenli internet ne de gerçek bir sansür söz konusu…  Aile ve çocuk profilleri dışında kalan ‘standart profil’de herhangi bir filtreleme olmasaydı o zaman bu düzenleme söylendiği gibi gerçekten ‘aile odaklı’ olurdu. Standart Profilde zaten şuan itibarı ile ciddi bir filtreleme söz konusu. Yönetmelikte geçen 9 katalog suçu içerdiği düşünülen binlerce site zaten TİB ve Mahkeme kararları ile kapalı durumda. Resmen kapatılanlar dahil bu sitelerin listelerine ulaşmak da mümkün değil. Özetle şeffaf olmayan bir sistemin üstüne siz daha sınırlı ve daha kontrol edilebilir bir sistem getiriyorsunuz. Adına da “Güvenli İnternet” diyorsunuz. Madem güvenli internet var o zaman diğerine neden ihtiyaç duyuyoruz? Cevap aslında çok basit, güvenli internet diye bir şey yok. “İnternet’in güvenli kullanımı” diye düzeltmemiz gereken bu tanımla aslında yapılmaya çalışılan iyi niyetli düzenlemelerin ehil olmayanların elinde arap saçına döndüğüdür. Defalarca dile getirdik açık açık söyledik: filtreli ve filtresiz adıyla 2 tip internet olsun ve tartışma bitsin. İsteyen istediğini kullansın. Bunun adı “filtredir” ve emin olun filtreli interneti ülkenin büyük bir kısmı kendi özgür iradesi ile zaten seçecektir. O zaman düzenlemeye karşı olanlara halk en güzel cevabı verir. Ama siz bir yanda standart paketi, tartışmaya açık 9 katalog suçla filtrelerken üstüne 2 yeni paket ile daha da sınırlı internet sunarsanız, insanlar boğulur ve çıkış yolu arar. Ya hepten kesin interneti ya da seçme hakkı tanıyın. Seçme hakkını da filtrelenmiş paketler arasından değil gerçekten şeffaf şekilde yapın. Örneğin çocuklara yönelik her türlü istismarı her yerde engelleyin. En önemlisi de halkınıza güvenin…

Filtre seçmeyen kullanıcıların internet erişimlerinde bir değişiklik oldu mu?

Yusuf Andiç: Herhangi bir değişiklik söz konusu değil ancak güvenli internet seçmeye kalktığımda 2 değil 3 paket karşıma çıktı. Standart, Aile ve Çocuk paketlerinden birini seçmem isteniyor. Doğal olarak herhangi birini seçtiğim anda geriye dönüşüm yok gibi görünüyor. Ancak standart paket ile mevcut paket arasında bir fark olmadığı söyleniyor. Zamanla buda netleşecektir.

Aile ve çocuk filtreleri başarılı şekilde çalışıyor mu? Zararlı içerik yanında, legal sitelerin de filtrelenmesi söz konusu mu?

Yusuf Andiç: Zaten çocuk profilinde henüz kimsenin bilmediği bir beyaz liste söz konusu ve burada yer alan siteler dışında hiçbir siteye erişim sağlanamayacak. Bu liste TİB’in sitesinde mutlaka paylaşılıyor olmalı. Bu konuda çalışmaları var. Beyaz listede “alışveriş, müzik, tatil, oyun, eğitim, ödev, kamu, e-devlet” başlıklarında siteler olduğu söyleniyor ancak bu siteler hangileridir bilinmiyor. Bir vatandaş evine Çocuk Profili hizmeti aldığında o evdeki tüm kullanıcılar aynı internet kullanacağından bu profilin dışında kalmak istemeyen şirketler için kriterlerin belirlenmesi ve şeffaf bir başvuru mekanizmasının kurulması şart.

Aile profilinde şiddet, terör, uyuşturucu, müstehcen vb. içerikli sitelere erişim yasak. Aile profilini seçenler için ayrıca oyun, sohbet ve sosyal ağ sitelerinin istek üzerine kapatılabilmesi de söz konusu. Bence bu hali ile başarılı ve olması gereken bir seçenek. Hatta bu profil olduktan sonra çocuk profiline de gerek yok, çocuk profiline ilginin az olacağını düşünüyorum.