Microsoft Galip Geldi
Yazan: admin, 03 October 2011

Microsoft Kelihos isimli botnete darbe vurdu.

Microsoft anti-spam hareketi ile prestij topladı. Günde 4 milyar mesaj gönderebilen ve aynı zamanda bu hesapları çalan bir oluşum düşünün. Bu büyük gücü Microsoft yok etti.

Kelihos adı verilen bir botnet’e karşı yasal bir darbe vurulmasını sağlayan Microsoft, cz.cc uzantılı Çek Cumhuriyeti’nde kurulu ücretsiz alan adı kayıt sitesinin kapanmasına da neden oldu. Bu Microsoft’un teknik ve hukuki güçlerini birleştirdiği üçüncü darbe olarak kayıtlara geçti. Rustock ve Waledac, Microsoft’un önceki kurbanlarıydı.

Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre, sadece kapatılmaya değil, kapalı tutulup benzer türlerin ortaya çıkmasına engel olunmaya da özen gösteriliyor. Zira kullanıcılarını ve bilişim ortamlarını bu tür saldırılardan uzak tutmak için çaba harcıyor. Konu hakkındaki son bilgi ise cz.cc uzantılı 200.000′den fazla alt alan adı, Google tarafından Mayıs ayında engellendi zira çok yüksek sayıda Mac kullanıcısını MacDefender adındaki sahte yazılımı yüklemeye “ikna eden” siteler olarak şikayet edilmişti.

Bilişim dünyasının bu zararlı virüsleri yok edildikçe kendini yeniliyor ne yazık ki. Bu oluşumdan kar sağlayan insanları zararsız hale getirmek ne kadar mümkün tartışılır ancak Microsoft’un bu darbesi umuyoruz ki bir süre de olsa pasif kalmalarını sağlar.