Google Mobil Operatör Oluyor
Yazan: admin, 26 September 2011

çaba

Google, İspanya’da sanal mobil ağ operatörü olarak faaliyet göstermeye başladı. Bu ülkede faaliyet gösteren mevcut mobil operatörlerden altyapı kiralayan marka, çalışanlara kullanmaları için özel bir Google SIM kartı veriyor. Google bu SIM kartları başlangıçta Google Voice servisinin kalite testlerinin yapılması amacıyla hazırladı. Nexus S ile birlikte bu testlerde kullanılan SIM kartlar Movistar, Orange ve Vodafone’un şebekelerini kullanıyor.

Sanal mobil ağ operatörleri mevcut operatörlerden toptan veri, ses veya mesaj alışverişi için altyapı ve spektrum kiralayarak bunu bireysel veya kurumsal müşterilere nazaran daha ucuza getiriyor. Üstelik kiraladıkları bu altyapı ve spektrumu daha sonra bireysel veya kurumsal müşterilere satıp kâr edebiliyor.

Google’ın durumuna baktığımızda, söz konusu sanal mobil operatörlük faaliyetinin daha çok kendi çalışanlarına özel olduğu, onlara kontrol edilebilir ve daha ekonomik mobil iletişim çözümü sunmak amacı taşıdığı görülüyor. İspanya’daki denemelerin sadece başlangıç olduğu, sanal mobil ağ operatörlüğünün diğer Avrupa ülkelerine de taşınabileceği tahmin ediliyor. Ne var ki,  bunun avantajından sadece arama devinin kendi çalışanlarının yararlanabileceği ortada.

Aslında Google’ın uzun zamandır mobil operatörlüğe göz kırptığı söyleniyordu. Kendi çalışanları için giriştiği sanal mobil operatörlük bir sonraki aşamada son kullanıcıya da SIM kart dağıtmaya taşınır mı, bunu henüz bilmiyoruz. Üstelik mobil operatörlük yapmak Android kullanıcıları üzerinde daha fazla kontrol sağlamanın bir yolu olabilir. Apple’a karşı avantaj sağlayabilir. Ancak maddi manevi şu an böyle bir yatırıma girer mi bilemiyoruz.

Uzun vadede gelişmeler ne olacak yazıyor olacağız.