Flickr’da Yeni Dönem
Yazan: admin, 01 October 2011

Hayatı dijital yaşamaya başladığımız ilk yıllarda bu duruma uyum sağlayan bir başka şey ise fotoğraflarımızı artık dijital albüm haline getirmek ve sevdiklerimizle paylaşmaktı. Buna hizmet eden en popüler uygulama ise 2004 yılında Ludicorp tarafından geliştirilip; 2005 yılında 35 milyon dolara satın alınan Flickr idi.

Ancak zaman içerisinde herşeyin değerini ve popülerliğini yitirdiği günümüz dünyasında Flickr’da sosyal ağların artması sebebi ile bu gösterişli döneminden uzaklaştı. Şu aralar uzmanlar Flick’ı yeniden canlandırma çabası içerisinde. Bu anlamda geliştirilen bir yenilik bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

“Photo Session”

Bu yeni servis, aynı fotoğraf albümünün eş zamanlı olarak görüntülenmesini ve entegre bir chat servisini içeriyor. Yani yorum yazmak yerine, insanlar fotoğraf albümlerini aynı anda görerek karşılıklı anlık mesajlaşabiliyor. Üstelik bu yeni serviste Skype eklentisi de bulunacak ve insanlar fotoğraf albümlerini incelerken kamera ve telefon üzerinden de görüşebilecekler.

Flickr’ın geliştirdiği bu serviste, fotoğraf albümü slayt şov olarak yayınlanacak ve 1 kişi albüm paylaşımı yaparken aynı anda bu albümü 10 kişi görüntüleyerek birbirleri ile görüşebilecekler.Photo Session servisi kullanıcıları, her bir fotoğraf albümü oturumu için tekil bir URL’e sahip olacak ve bu URL 24 saat boyunca geçerli olacak.

Kullanılan URL linkleri email sistemi veya MSN Messenger gibi hızlı mesajlaşma servislerinden de paylaşılabilecek. Ayrıca kullanıcılar bir fotoğrafı beğenme, uzaklaştırıp yakınlaştırabilme, üzerine çizim ve yazı yazabilme imkanlarına da sahip olabilecekler. Servis PC’lerde çalışacağı gibi iPhone ve iPad versiyonlarına da sahip.