2011′de Online Reklam Harcamaları Arttı
Yazan: admin, 03 January 2012

Türkiye’de 2011 e-ticaret yılı oldu. Gerek piyasaya giren yeni girişimciler gerek ise yatırım yapmak isteyen melek yatırımcılar için altın değerinde bir yıldı. Sektöre pek çok yeni yerli marka dahil oldu. Bu hızlı yükseliş uzmanlara göre 2012 yılında da artarak devam edecek.

Haliyle durum böyle olunca online mecralarda en çok reklam yatırımını gerçekleştiren sektörün e-ticaret olduğunu ayrıca belirtmemize gerek yok. Ocak-Kasım ayları arasındaki harcamalara bakıldığındatoplam harcamanın 39 milyon 729 bin euro olduğu görülüyor. Bu harcamaya karşılık gelen görüntülenme sayısı 27 milyar 152 milyon.

E-ticaret sektörünü bir kenara bırakıp, online mecralarda para harcayan bir diğer sektöre baktığımızda da bunun emlak sektörü olduğunu görüyoruz. Görüntülenme 18 milyar 738 milyon. 29 milyon 461 euro.

Bu listeyi elbette turizm sektörü takip ediyor. Yine bu sektöründe reklam harcaması azımsanmayacak kadar çok. 22 milyon 73 bin euro.

Liste uzayıp gidiyor. Finans, eğitim, içerik siteleri,eğlence ve oyunlar da online mecralarda hakkıyla harcama yapmış sektörlerin başında geliyor.

2012 yılında ise bu bütçelerin katlanarak artacağı öngörülüyor.